Barevný piškot

s čokoládovou pěnou a omáčkou

Barevný piškot Karamel můžete připravovat buď hnědý, nebo světlý. Záleží na tom, jakou cestou ho připravujete. Klasický, neboli tavený karamel, při jehož přípravě byste neměli přesáhnout teplotu 145° C (jinak není dostatečně kvalitní pro další práci), má barvu zlatohnědou. Naopak karamel vařený má barvu bílou. Toho jsme využili při přípravě ozdoby na tento dezert.

Samotná příprava není těžká. Připravíte rozvar z 40g glukózy, 250g cukru a 150g vody a dostatečně ho svaříte. Bohužel je trochu problém s kvalitou cukru, a tak jsme svár raději nahrazovali Isomaltovým přípravkem. Trocha šikovnosti je pak následně potřeba při přípravě karamelových nití. My jsme používali metličku na šlehání, které jseme uřízli konce, a rychlými pohyby nanášeli nitě na silikonový plát.

Omáčka z bílé čokolády

200ml šlehačky, 80g bílé čokolády, 100g kokosového mléka, bílý rum Čokoládu rozpustíme, přidáme šlehačku, kokosové mléko a bílý rum, prohřejeme a lehce promícháme. Na talířek nalijeme zkušební vzorek a vložíme do lednice, abychom zkontrolovali hustotu omáčky. Pokud je hustota shodná s tekoucím medem, necháme vychladit i zbytek, v opačném případně naředíme nebo odpaříme díl potřebný pro správnou hustotu.

Barevný piškot

100g změklého másla vyšleháme se 100g cukru, přidáme špetku soli, 110g bílků (tj. kolik?) a 120g hladké mouky. Jednu třetinu těsta obarvíme práškovým kakaem, cukrářským hřebenem naneseme na pečicí papír a necháme zmrznout. Přes zmrzlé pruhy tmavého piškotu naneseme zbylé těsto do potřebné výšky. Jde to samozřejmě lépe pomocí cukrářské formy. Poté pečeme při teplotě 220°C asi 7 minut. Hotový plát vyjmeme, necháme vychladnout a odstraníme pečicí papír ze spodní strany.

Čokoládová pěna

200g dobré hořké čokolády rozpustíme při 40°C. Ve vodní lázni vyšleháme do pěny 4 žloutky a 80g hnědého cukru. 180g šlehačky vyšleháme asi do 80% tuhosti( při 100% vyšlehání hrozí sražení). Rozpuštěnou čokoládu přiléváme postupně do žloutkové pěny. Poté do hmoty vložíme malou část šlehačky, lehce promícháme a následně přidáme zbytek šlehačky. Opět promícháme tak, aby struktura i barva pěny byla celistvá. Nakonec nastříkáme do formiček a necháme zatuhnout.

Prezentace

Z barevného plátu vyřízneme obdélníček, který vložíme do kulaté formy, a do středu nastříkáme čokoládovou pěnu. Ta po zatuhnutí spojí požadovaný tvar. Dekorujeme ovocem a karamelovou ozdobou a na závěr omáčkou z bílé čokolády, která chuťově i barevně konkuruje tmavé čokoládové pěně.

Šéfkuchař doporučuje:

Čokoládový fondant

sladkost na svátek svatého Valentýna

Čokoládový fondant

Suroviny:

Máslo 180g, cukr krupice 240g, vejce 300g, čokoláda 180g, hladká mouka 80g

Postup:

Mističky dobře vymazat máslem. Máslo s cukrem …

Pokračování

Marinovaný losos

Postup při marinování

Suroviny

Očištěný filet z lososa, mořská sůl ,cukr, citron, pomeranč, kopr, fenykl, bobkový list, brandy nebo koňak, na potření po opláchnutí olivový olej a nasekaný kopr.

Postup

"[* square/los02.jpg …

Pokračování

Aktuálně

Masopust svátek, dobrého jídla před půstem

Přípravou na masopust býval čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný „tučný čtvrtek“ či „tučňák“. Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co …

Valentýnský stůl - sladké a rafinované

Rafinované sladkosti a květina pro dámu a jsou ty pravé pochoutky k události jako je svátek zamilovaných. Receptůry dezertů Vás rády inspirují.

Archiv aktualit

Tvorba webových stránek: Creative Vision s.r.o.
Redakční systém 4site CMS