Na jaře bývají mladé smrže i špargl; obojí čistě přemej, smrže rozkrájej na věnečky, nebo jsou-li malé, nech je celé, špargl oškrab a nakrájej jej na malé kousky tak daleko, pokud jest zelený a měkký, dej obojí do hrnečku, nalej na to hovězí polívky a nech to vařit. Přemej přední čtvrtku od kůzlete nebo dvě hrudíčka, nech to buď celé, nebo když to úhledně rozkrájíš, osol to trochu, dej to na kastrol s kouskem čerstvého másla, přikrej to a nech do měkka dusit, dej však pozor, aby to nezčervenalo; potom vlož maso na jiný kastrol, dej k tomu ty vařené smrže a špargl, a na šťávu, v které se maso dusilo, nalej polívku, v které se vařily smrže a špargl, proceď a zapraš to bílou jíškou a nech to provařit; pak nalej omáčku na maso, okořeň to trošku tlučeným květem, a jsou-li raci, přidej k tomu půl kopy račích ocásků; nyní dej na mísu maso doprostředka, okolo smrže, špargl a račí ocásky, nalej na to omáčku, poklaď to vůkol kouštínky račího másla a dej to na stůl. Nejsou-li raci, nemusí být – je to také dobré.
Přípravou na masopust býval čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný „tučný čtvrtek“ či „tučňák“. Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co …
Rafinované sladkosti a květina pro dámu a jsou ty pravé pochoutky k události jako je svátek zamilovaných. Receptůry dezertů Vás rády inspirují.
© 2012 Michal Novák, e-mail: info@chefmichalnovak.cz
Tvorba webových stránek:
Creative Vision s.r.o.
Redakční systém 4site CMS